Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sa lažnim matičnim brojem 7.724 birača * Pismo premijeru * Zabranjen uvoz mesa zbog afričke kuge svinja * Kupila šumu za 26.000, pošto su ucrtani poslovni prostori * Odrediti tačne adrese za skoro 300.000 građana * Prvi pravi test za „crvene” * Struja može da poskupi do 1,6 odsto
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-12-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Duško Knežević, vlasnik Atlas grupe:
Sa Milom Đukanovićem sam dogovorio i reket za DPS u iznosu od 200.000 dolara.

Vic Dana :)

Srijeću se dva poznanika
- Kako su ti djeca?
- Dobro su. Jedan završio za učitelja, drugi za doktora, kćerka mi je vaspitačica, a najmlađi je lopov.
- Toliko divne djece, a lopova držite u kući?!
- On nas izdržava, ostali su nezaposleni!

Upravnik zatvora prilazi zatvoreniku osuđenom na električnu stolicu.
– Imate li posljednju želju? - upita ga.
– Da, držite me, molim vas, za ruku.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2019-12-01 MANDAT SRETENA RADONJIĆA U ASK OBILJEŽILE KRITIKE EK, NEZAKONIT PROGON KRITIČARA I RAD U INTERESU VLADAJUĆIH STRUKTURA
Sreten Radonjić (arhiva) Odlično štitio DPS i Mila Dolazak Sretena Radonjića na čelo ASK za mnoge nije bilo iznenađenje, prije svega zbog toga što je njegova kćerka udata za sina predsjednika Vlade Crne Gore
Dan - novi portal
Direktor Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Sreten Radonjić je u petak u jednoj od rijetkih prilika kada je stao pred novinare ocijenio svoj rad kao odličan. Iako sa tom ocjenom nijesu saglasni u nevladinom sektoru iz kojeg su u izjavama za „Dan” pozdravili njegovu najavu odlaska iz ASK, tako visoku ocjenu mu nije dala ni Evropska komisija koja je na račun institucije koju vodi Radonjić izrekla neke od najstrožih kritika ikada upućenih Crnoj Gori. Pohvale na račun rada ASK dosad su stizale samo od vladajućeg DPS-a i njihovih koalicionih partnera.

Iako su institucije Evropske unije bile poznate po diplomatskom rječniku u izvještajima o našoj državi, kada je u pitanju ASK otvoreno su ukazivali na izazove, odnosno probleme, u vezi sa kredibilitetom, nezavisnošću i postavljanja prioriteta Agencije, o kaznama za javne funkcionere koji su ispod zakonskog minimuma. EK je tražila, ali to nije urađeno da se izvrše detaljnije provjere funkcionera na osnovu slučajnog uzorka, uključujući ispitivanje neosnovanog bogaćenja i utvrđivanja osnova sticanja imovine i prihoda. Takođe, EK je ukazivala na oskudne rezultate u oblasti sukoba interesa, te otvoreno navodila da su mišljenja oko članova Savjeta RTCG i Agencije za elektronske medije „pokazala značajne slabosti u dijelu primjene zakona, utvrđivanja činjenica i detaljnih obrazloženja”. EK je prepoznala i da „zbog ličnih veza između rukovodstva ASK i političke elite i dalje postoje tvrdnje o njenoj političkoj instrumentalizaciji”.

Dolazak Sretena Radonjića na čelo ASK za mnoge nije bio iznenađenje, prije svega zbog njegove porodične povezanosti sa premijerom Duškom Markovićem, a od starta je insistirao na radu iza zatvorenih vrata, pa je tražio da njegov intervju bude zatvoren za javnost i predlagao je da sjednice Savjeta budu zatvorene za medije. Premijerov sin Predrag je oženjen Tijanom, kćerkom aktuelnog direktora ASK. Zbog toga se u javnosti pojavila sumnja da ASK nikada nije procesuirala Predraga Markovića zbog neprijavljivanja izvještaja o imovini i prihodima, dok je bio javni funkcioner. Naime, mlađi Marković nije u zakonskom roku prijavio imovinu nakon napuštanja funkcije, kao ni prodaju i kupovinu stana, otpremninu iz Montenegroerlajnza. Savjet ASK se već tri mjeseca ne oglašava oko urgencije „Dana” o eventualnom pokretanju postupka protiv bivšeg člana Odbora direktora Montenegroerlajnza Predraga Markovića zbog kršenja Zakona o sprečavanju korupcije jer nije prijavio da je 2016. godine od ove kompanije dobio otpremninu od oko 10.000 eura. Prema našim saznanjima, direktor ASK Sreten Radonjić koji treba da dostavi taj predmet Savjetu antikorupcijske institucije sa izjašnjenjem to još nije uradio zbog čega ni to tijelo ne može donijeti o tome odluku.

Koliko je bio ažuran da donese odluke protiv lica koja su u javnosti bili prepoznati kao kritičari loših poteza Vlade, Radonjić je uporno godinama odbijao svaku inicijativu protiv predsjednika države i lidera DPS-a Mila Đukanovića. ASK na čelu sa direktorom ostala je nijema kada je od nje traženo da preispita uvećanje Đukanovićeve imovine u Kočanima, nijesu htjeli ni da se bave njegovim satovima koje nije prijavio, a za koje je vlasnik „Atlas grupe” Duško Knežević izjavio da vrijede 1,5 milion eura i kao dokaz dostavio „Danu” fotografije. Predmet pažnje ASK nije bio ni poklon koji je lider DPS-a dobio od sina Blaža i to 17.000 eura za pokrivanje duga Atlas banci, što nije prijavio u skladu sa Zakonom o sprečavanju korupcije. Takođe, odbili su da pokrenu postupak protiv Mila Đukanovića i aktuelnog potpredsjednika Skupštine Branimira Gvozdenovića jer u izvještajima za 2010. nijesu prijavili poklon putovanje od vlasnika Atlas grupe Duška Kneževića u Dubai, vrijedno skoro 30.000 eura.

Radonjićevo rukovođenje antikorupcijskom agencijom obilježilo je i to što je dvije godine najavljivao da će pokrenuti postupak protiv sada već bivše članice Savjeta ASK Vanje Ćalović Marković i konstantno govorio da će sigurno biti utvrđeno da ona krši zakon. Kao što je i najavio, ove godine ASK je donijela odluku, za koju će se samo par mjeseci kasnije ispostaviti da je nezakonita, ali je i kao takva poslužila da se Ćalović Marković smijeni iz Savjeta ASK.

Tokom Radonjićevog mandata, umjesto visokih javnih funkcionera, na meti su bili i novinari, odnosno član Upravnog odbora Društva profesionalnih novinara Crne Gore Tufik Softić dok je bio vršilac dužnosti direktora lokalnog Radija Berane.

Radonjić je jedan od funkcionera koji je od Vlade, čiji rad treba da kontroliše, dobio 40.000 eura kredita pod povoljnim uslovima, a nije ga prijavio u zakonskom roku.

M.S.




Tajno kažnjavanje DPS-a
Jedna od najpoznatijih odluka ASK je i stavljanje oznake tajno na rješenje kojim se kažnjava DPS za nezakonito finansiranje za izbore 2016. godine. ASK je nakon zahtjeva dijela javnosti i potvrde lokalnih funcionera DPS-a da su uzeli 47.000 eura saopštila da je provjerila finansiranje DPS-a. Zbog utvrđenih nepravilnosti ASK je protiv DPS-a pokrenula postupak za izricanje maksimalno zakonom propisane kazne od 20.000 eura i zatražila povraćaj sredstava u budžet Crne Gore u visini od 47.000. Ipak, nijesu se bavili glavnim akterom afere „Koverta” Slavoljubom Stijepovićem, čija je supruga potrošila oko 215.000 eura koje nikada nijesu prijavili da ih imaju.

ASK je proglasila poslovnom tajnom podatke o prihodima i rashodima političkih partija sa žiro-računa korišćenih za finansiranje kampanja za parlamentarne i predsjedničke izbore 2016. i 2018. godine.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"